Morse High Schools Hosts Special Olympics Track and Field Event for District

Media Contact: Lindsey Goudreau, Marketing & Communications Specialist
(207) 443-8330  |  lgoudreau@cityofbath.com

Bath, ME (June 7, 2021) – McMann Field in Bath was a flurry of activity on May 27 as RSU1 athletes took to the field to compete in the Maine Track and Field Special Olympics. Morse High School (MHS) decided to host the event for the district when Special Olympics Maine announced their annual Summer Games would be held virtually this year.

MHS physical education teacher and coach Charles “Charlie” Bingham organized the event with support from teacher and coach Rebecca Roak, RSU1 staff, teachers, and a squad of dedicated Morse students.

“I’m grateful that Larry Dyer and Linda Levesque (former RSU1 coaches) could volunteer their time to serve as head officials,” said Bingham. “They’ve dedicated their lives to RSU1.” 

Nina Ryan, a junior at MHS, lead off the games with the singing of “The Star-Spangled Banner.” Athletes then broke off by grade and school to participate in the day’s events: standing and running long jumps, shot put, and 50-, 100-, 200-, 400-, and 800-meter dashes. With plenty of water, and a special visit from Morse’s mascot, “Shipbuilder,” the day rounded out with an award ceremony in the early afternoon.

“I think the highlight of the day was when we had the photo in the middle of the field with Bath Police Department, Fire & Rescue Department, Sagadahoc Sherriff’s Department, athletes, and volunteers,” said Bingham. “It gave a sense of normalcy during such a strange year, and also created a sense of community pride: all of these people donated their time for such a great cause and a great group of students.”

The RSU1 Track and Field Special Olympics were made possible thanks to community support and sponsorship from Access Health in Brunswick. Results from the games will be submitted to the 2021 Special Olympics Maine State Summer Games, which will be celebrated virtually on June 10 and 11. Learn more at www.somaine.org.

Photo: Students in Woolwich Central School’s Life Skills class, grades 3-5, pose with “Shipbuilder,” the Morse High School mascot.

Results:

50-Meter Run (Woolwich Central School, grades 3-5):

  1. Elizabeth Cote-Miquelon
  2. Ayden Levesque
  3. Kassidy Blake
  4. Colton Malcom

50-Meter Run (Woolwich Central School, grades 6-8):

  1. Noah Kent
  2. Isabell Valente
  3. Baylee White
  4. Hunter Johnson

50-Meter Run (Morse High School, grades 9-12):

  1. Case Jacobs
  2. Abigail Sprague
  3. Steve Miquelon
  4. Logan Orcutt

100-Meter Run (Woolwich Central School, grades 3-5):

  1. Elizabeth Cote-Miquelon
  2. Ayden Levesque
  3. Kassidy Blake
  1. Ezekiel Baizley

100-Meter Run (Woolwich Central School, grades 6-8):

  1. Isabell Valente
  2. Noah Kent
  3. Baylee White
  4. Hunter Johnson

100-Meter Run (Morse High School, grades 9-12):

  1. Case Jacobs
  2. Abigail Sprague
  3. Steve Miquelon
  4. Logan Orcutt

200-Meter Run (Woolwich Central School, grades 3-5):

  1. Ayden Levesque
  2. Ezekiel Baizley
  3. Elizabeth Cote-Miquelon
  4. Kassidy Blake

200-Meter Run (Woolwich Central School, grades 6-8):

  1. Isabell Valente
  2. Noah Kent
  3. Baylee White
  4. Hunter Johnson

200-Meter Run (Morse High School, grades 9-12):

  1. Case Jacobs
  2. Logan Orcutt
  3. Abigail Sprague
  4. Meadow Furbish

400-Meter Run (Woolwich Central School, grades 6-8):

  1. Noah Kent
  2. Christopher Richardson
  3. Sheyanne Blake
  4. Julie Miquelon

400-Meter Run (Morse High School, grades 9-12):

  1. Case Jacobs
  2. Anthony Pellerier
  3. Meadow Furbish
  4. Noah Thayer

800-Meter Run (Morse High School, grades 9-12):

  1. Case Jacobs

Standing Long Jump (Woolwich Central School, grades 3-5):

  1. Kassidy Blake
  2. Ezekiel Baizley
  3. Ayden Levesque
  4. Colton Malcom

Standing Long Jump (Morse High School, grades 9-12):

  1. Case Jacobs
  2. Logan Orcutt
  3. Meadow Furbish
  4. Abigail Sprague

Running Long Jump (Woolwich Central School, grades 3-5):

  1. Ayden Levesque
  2. Kassidy Blake
  3. Elizabeth Cote-Miquelon
  4. Ezekiel Baizley

Running Long Jump (Woolwich Central School, grades 6-8):

  1. Hunter Johnson
  2. Baylee White
  3. Noah Kent
  4. Christopher Richardson

Shot Put (Morse High School, grades 9-12):

  1. Abigail Sprague
  2. Anthony Pelletier
  3. Meadow Furbish
  4. Case Jacobs